Atınız bahara hazır mı? - At Malzemesi

Atınız bahara hazır mı?

Havalar ısındı, bahar nefis etkisini göstermeye başladı. Çayırların üzerinde daha çok güneş ışığı var artık. Kışa ve soğuklara veda etme vakti geldi. İlkbahar, binicilik camiasında yoğun sezon olarak bilinir çünkü yarış ve gösteri hazırlıkları hızlanır. Pandemi dünyayı sarstı ama hayat devam ediyor. Bakalım at camiasını bu bahar neler bekliyor. Her şeye rağmen atlarımızı bahara hazırlamam vakti geldi. Bu yıl eğer koşullar elverir de yarışmayı planlıyorsanız ve atınızın en yüksek potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmak istiyorsanız, bahar hazırlık kontrol listemizi kontrol edin.

KONTROLLER

Atlarınızın yelelerini dökmeye başladığında baharın geldiğini anlıyoruz. Uzun yelelerini kışın kesmeyi tercih edin ya da etmeyin, her atın her baharda detaylı bir cilt kontrolüne ihtiyacı vardır. Atınız tüy dökmeye başladıysa, her gün en az bir kez tımar ettiğinizden emin olun, mümkünse iki kez tımar edebilirsiniz. Ölü kıllar çıkarken, herhangi bir ağrı, kızarıklık, yara, saçkıran, yağmur çürüğü veya başka ciddi bir sorun olup olmadığını görmek için cildi dikkatlice kontrol edin. Bu sorunlardan herhangi birini fark ederseniz yardım alın. Derinin temiz ve nefes almasını sağlamak için atınızı haftada bir veya iki kez yıkamaya çalışın.

 

VÜCUT DURUMU VE VETERİNER RANDEVUSU

Atınız fazladan tüyleri dökmeye başladığında, biraz kilo kaybı fark edebilirsiniz. Bu nedenle, vücut kondisyonu kontrolü, sezon için yeni bir beslenme programı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Veterinerinizden randevu almayı unutmayın. İlkbahar ve yaz bakım planları yapmadan önce veterinerinizden atınızın mevcut yağ oranını kontrol etmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca atın yaşını, yakın zamandaki performansını, yakın zamandaki herhangi bir yaralanmayı ve zihinsel durumunu da göz önünde bulundurun. Gelecekteki antrenman ve yarışma planlarınız hakkında veterinerinize danışın.

 

DİŞ KONTROLÜ

Kış aylarında kuru ot yedikten sonra, atınızın diş durumunu kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Fark edilmeyen diş ağrısı veya aşırı keskin dişler, ağız boşluğunda yaralanmalara, kilo kaybına, huzursuzluğa, ülsere ve uzun vadede dişi kaybetmeye neden olabilir. İdeal olarak, atların yılda iki kez diş muayenesine ihtiyacı vardır. Birini baharda ve birini sonbaharda planlayabilirsiniz.

 

TIRNAK KONTROLÜ VE NAL YENİLEME ZAMANI

Karlı ve çamurlu bir kıştan sonra, atınızın tırnaklarını iyice kontrol etmeniz şart. Nallarının altında gizlenen bazı problemler olabilir. Bir nalbant randevusu planlayın ve tüm tırnakları kontrol ettirin. Atların her 6-8 haftada bir toynaklarının kesilmesi gerekir. Düzenli düzeltme, eğitim ve yarışmalarda duruşlarına ve performanslarına yardımcı olur. Kış gibi zorlu bir mevsimden sonra nallarınızı tamamen değiştirip yenilerini almak gerekir.

AŞILAMA 

Doğru aşılama, atınızı yıl boyunca mutlu ve sağlıklı tutmanın en iyi yoludur. Bazı at virüsleri, bahar gibi nemli mevsimlerde ortaya çıkabilir ve hızla yayılabilir. Rekabet etmeyi ve atınızı diğer ahırlara götürmeyi planlıyorsanız, bunlar da büyük bir sorun olabilir. Veterinerinize ulaşın ve atınızın hangi aşılara ihtiyaç duyacağı konusunda fikirlerini alın. Bu, yaşa, binicilik ve antrenman yoğunluğuna, diğer atlara maruz kalmaya vb. Göre değişebilir. Tetanoz, ensefalomiyelit, grip, Batı Nil virüsü ve rotavirüs, veterinerinizin önereceği aşılardan bazıları olabilir.

HAŞERE İLE MÜCADELE

At bakımı rutini için düzenli haşere giderme çok önemlidir. Özellikle, diğerleri arasında yaşayan ahır atlarının genel durumlarına bağlı olarak her 2-3 ayda bir nemden arındırılması gerekir. Düzenli olarak sindirilmezse, mide-bağırsak parazitleri kolik gibi ciddi sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir.

AT MALZEMELERİNİ KONTROL EDİN!

At ve ahır malzemelerinizin bakımını yapın. Deri olan tüm malzemeleri deri temizleme ve koruyucu ürünlerle bakımını yapın. Eyer altının terlemesinden kaçınmak için atınızın nefes alabilen bir eyer altına ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle eyer altlığınız olabildiğince nefes alabilir olmalıdır. Koruma botları veya polar sargılar kullanıyorsanız, atınızın tendonlarını gereksiz yere ısınmasını istemiyorsanız  bunları da kontrol edin.

 

At temalı en iyi 10 film
Atınızı nasıl güçlendirirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Navigasyon

Sepetim

Kapat
Viewed

Recently Viewed

Close

Sizi burada görmek çok güzel!

E-posta adresinize bir şifre gönderilecektir.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve şurada açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır gizlilik ilkesi.

Zaten bir hesabınız var mı?

Hızlı Görünüm

Kapat

Kategoriler


Notice: Undefined index: hide_button in /home/stilkadi/kuzeyatcilik.com/wp-content/plugins/add-whatsapp-button/plugin.php on line 170

Notice: Undefined index: hide_button in /home/stilkadi/kuzeyatcilik.com/wp-content/plugins/add-whatsapp-button/plugin.php on line 173
WhatsApp Destek Hattı