At temalı en iyi 10 film - At Malzemesi

At temalı en iyi 10 film

Sokağa çıkma yasağını fırsata çevirin

Sokağa çıkma yasaklarını fırsata çevirebilirsiniz. Evde durmadan aynı dizileri ve filmleri izlemekten sıkıldıysanız, sevdiğiniz bir şey yapmanın sırası geldi.

Madem hepimiz at sevdalısıyız, o zaman gelmiş geçmiş en iyi at temalı filmlere bir göz atmanın sırası geldi. Belki ilginizi çeken bir tanesini evde kapalı kalmak zorunda olduğumuz bu günlerde izlersiniz

1- The Turin Horse – Torino Atı

2011 yapımlı bu filmin IMDb puanı 7,8. Filozof-yazar Nietzsche’nin İtalya, Torino yolculuğu sırasında karşılaştığı bir attan bahsedilir bu filmde. Bir çiftçi ve kızına ait olan bu atın sahipleri tarafından dövülmesini engellemek için Nietzsche atın boynuna sarılmış. Film işte bu atı ve sahiplerini hikayenin merkezine alıyor. Ağır bir film olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. Ama hem sinema hem de at tutkunuysanız, bir göz atın.

 

2- The Black Stallion – Kara Rüzgar

1979 yapımı filmin IMDb puanı 7,4. Bir çocuk bir atla karşılaşır ve onunla bağ kurar, sonra onu yarışması için eğitir.

 

3- National Velvet – Yuvarlak Büyük Yarış

Biraz eskilerden bir film. 1944 yapımı. IMDb puanı 7,4. Küçük bir kız, sahip olduğu atı, ünlü Grand National yarışına sokmak ister. Bu filmde Liz Taylor’ı 12 yaşındaki haliyle izleyeceğiz. Film, Enid Bagnold’un aynı adlı romanından uyarlanmış.

4- Seabiscuit – Zafer Yolu

Bu biraz dana tanıdık bir film. Yenilerden. 2003 yapımı. IMDb puanı 7,3. Film, ruhu yaralı genç bir jokey olan Johnny Red Pollard, her şeyini kaybeden eski milyoner Charle Howard ve şehir yaşamına uyum sağlamaya çalışan, eski dünyası tarihe karışmak üzere olan kovboy Tom Smith’in hikayesini anlatıyor. Bu üç insan, birbirlerini at yarışları sayesinde bulur ve efsane yarış atı sayesinde yeniden umudu keşfederler. Umudun adı Seabiscuit’tir. Gerçek bir hikayeden alıntı bu film, benim de favorim.

 

5- Sallie Gardner at a Gallop

 Yine eski yıllara 1978’e gidelim. Filmin IMDb puanı 7,3. Bu film çok vaktinizi almayacak. Sadece 1 dakika sürüyor. Niye bu listede diye soranlarınız olacaktır. Film, sinematografik açıdan önemli bir film de o yüzden… Bu bir dakikalık filmde, Domm isimli bir jokey, Sally Gardner isimli ata biniyor. Klip filme alınmaz, bunun yerine zoopraksizkop yöntemi kullanılır. Ve hareketli bir resim oluşturulur. Arka arkaya hızla çekilmiş 24 ayrı fotoğraf isleyeceksiniz özetle…

 

6- Secretariat: Heart of a Champion

2011 yapımlı bu filmin, IMDb puanı 7,2. At ya da yarış tutkunu olmanıza gerek yok. Bu filme bayılacaksınız. Seabiscuit’ gibi yarış atlarının kahramanlık öykülerine alışık olan sinema seyircisinin karşına çıkan ‘Şampiyon’, yazar William Nack’in aynı isimli kitabından uyarlandı.
Bir anne ve aynı zamanda ev hanımı olan Chenery (Diane Lane), at yarışları hakkında fazla bir şey bilmemesine rağmen hasta babasına ait ahırların yönetimini devralır. Chenery tüm olumsuzluklara rağmen, deneyimli ve yetenekli eğitmen Laurin’in yardımıyla erkeklerin egemenliğindeki bu işe yön vermeyi başarıp, son 25 yılın ilk Triple Crown şampiyonunu ve belki de tüm zamanların en harika yarış atını yetiştirir.

7- War Horse – Savaş Atı

2011 yapımlı bu filmin IMDb puanı 7,2. Film, I. Dünya Savaşı sırasında Jeremy Irvine’ın canlandırdığı Albert’ın ve onun çok sevdiği atı Joey’in öyküsünü anlatıyor. Evcilleştirip eğittiği atının satılıp, savaşta sipere gönderilmesi iki dostu ayırsa da, yaşadıkları olaylar pek çok hayatı değiştirecek epik bir maceraya dönüşecektir. Arka planda savaşın olduğu bu dostluk öyküsü, aslında serüven dolu uzun bir yol filmi…

 

8- Spirit: Stallion of the Cimarron – Özgür Ruh

2002 yapımlı filmin, IMDb puanı 7,0.  Ailecek izleyebileceğiniz bu film tam Pazar gününe uygun. Spirit adı gibi özgür ruhlu bir at. Vahşi Batı’ya doğru bir yolculuğa çıkmıştır. Burada Rain isimli, güzeller güzeli ve renkli bir kısrak ile karşı karşıya gelir ve ona hemen aşık olur. Kısa süre sonra kendi yetenekleri tüm Vahşi Batı’ya yayılır ve bu coğrafyada çok kısa bir zaman diliminde bir efsane haline gelir.

 

9- Dreamer: Inspired by a True Story – Hayalperest

2005 yapımı filmin, IMDb puanı 6,9. Ben Crane, yara almış olan yarış atlarının bir şans daha hak ettiklerine inanmaktadır. Kızı Cale ile birlikte bir atın bakımını üstlenerek önceki sahibi tarafından kurban edilmesine engel olurlar. Söz konusu kısrağın çiftliğe gelmesi aslında baba ve kızı için yitirmiş oldukları aile bağlarını yeniden inşa etmek için büyük bir fırsattır. Bacağı kırık kısrak Sonya, belki de yarış pistine dönmek için bir şansa daha sahip olabilir. Elbette Cale, Ben ve babasının çabaları ile gerçek anlamda mucizeler bile yaratılabilir.

 

10- Bizim İçin Şampiyon – Bold Pilot
2018 yapımı filmin, IMDb puanı 8.3.  İstanbul’a iyi bir jokey olmak için gelen Halis Karataş’ın bu hayalini gerçekleştirme serüveni, Bold Pilot’la tanışmasıyla başlar. Ama bu yolculuğun sonunda ortaya çıkan tablo, Halis’in beklentisinin çok üstündedir: ikisi de efsane olmuşlardır. Yola, ikisinin de çok sevdiği birini, Begüm’ü, hayata bağlamak amacıyla çıkarlar; ama beklemedikleri bir şey olur: Koca bir topluma umut olurlar. 1990’ların ortaları. Türkiye’nin siyasal kararsızlık, enflasyon ve umutsuzlukla bunaldığı yıllar. Umutların neredeyse tükendiği o yıllarda halk katıldığı tüm yarışları en sondan gelerek kazanmayı başaran bu ata ve jokeyine yürekten bağlanır.

 

 

 

 

 

Atınızın sağlıklı olduğunun 10 işareti
Atınız bahara hazır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Navigasyon

Sepetim

Kapat
Viewed

Recently Viewed

Close

Sizi burada görmek çok güzel!

E-posta adresinize bir şifre gönderilecektir.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve şurada açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır gizlilik ilkesi.

Zaten bir hesabınız var mı?

Hızlı Görünüm

Kapat

Kategoriler


Notice: Undefined index: hide_button in /home/stilkadi/kuzeyatcilik.com/wp-content/plugins/add-whatsapp-button/plugin.php on line 170

Notice: Undefined index: hide_button in /home/stilkadi/kuzeyatcilik.com/wp-content/plugins/add-whatsapp-button/plugin.php on line 173
WhatsApp Destek Hattı