Atınızın sağlıklı olduğunun 10 işareti - At Malzemesi

Atınızın sağlıklı olduğunun 10 işareti

1. Gözler ve Burun Delikleri

Atınızın gözleri net ve parlak olmalıdır. Bulanık veya renksiz görünmemeli ve akıntı gözlenmemelidir. Atınızın gözlerinde veya burun deliklerinde aşırı akıntı veya rengi değişmiş akıntı varsa, bu bir sağlık sorununun göstergesi olabilir. Aşırı olmadığı sürece berrak akıntı normaldir.

2. Dişler

Atınızın dişlerinin yılda en az bir kez kontrol edilmesi ve törpülenmesi gerekir. Aksi takdirde, düzensiz aşınmadan keskin noktalar oluşabilir. Yaşlı atlar, özellikle yemlerini yemekte veya çiğnemekte zorluk çekiyorlarsa, dişlerini daha düzenli kontrol ettirmek gerekir. Herhangi bir rahatsızlık belirtisi olup olmadığına bakın ve atınızın yeminin çoğunu ağzından düşürüp düşürmediğini kontrol edin. Bu, veteriner veya diş hekimi tarafından kontrol edilip edilmemesi gerektiğinin işareti olabilir.

3. İştah

Atınızın iştahı, ne kadar iyi ya da kötü hissettiğinin iyi bir göstergesidir. Sağlıklı bir at için iştah normaldir. Bir atın yiyeceğe ilgisiz kalması, bir sorun olabileceğinin erken bir göstergesi olabilir.

4. Ağırlık ve Vücut Durumu

Atınızı normal kiloda tutmayı hedeflemelisiniz ve çok obez veya çok zayıf olmasına izin vermekten kaçınmalısınız. Bu mevsimsel bir dengeleme düzeni gerektirir. Atlar hızla kilo verebilir, bu nedenle atınızın vücut durumunu sık sık kontrol etmeniz önemlidir. Atın kaburgalarını görememelisiniz ama onları hissedebilmelisiniz.

5. Sağlıklı Toynak

Toynak yok, at yok! Atınızın toynakları iyi durumda olmalı. Nalbant tarafından düzenli olarak budanmalıdır. Uzun, zayıf veya kırılgan tırnaklar, atınızın büyük olasılıkla düzenli bir nalbant randevusuna ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Tüm beslenme gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığınızı görmek için diyetine bakmanız gerekebilir.

6. Bacakları Temizleyin

Atınızın bacakları “temiz” olmalıdır – topak veya tümsekler olmamalıdır. Atınızı tımar ederken, derisinde herhangi bir ısı, ağrı, şişme veya kesik ve yumru olup olmadığını görmek için bacaklarını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

7. Akıcı hareket

Sağlıklı bir at, akıcı, serbest hareket edebilecek ve herhangi bir topallık veya düzensiz yürüyüş belirtisi göstermeyecektir. Topal bir at “kısa” adım atar gibi görünür ve sert bir yüzeye tırmandığında başını “sallayabilir”.

8. Sıcaklık

Sağlıklı bir atın vücut ısısı 37,5 santigrat derece arasında olacaktır. Atın vücut ısısı biraz dalgalanır, bu nedenle atınız için neyin normal olduğunu öğrenmek iyi bir fikirdir. Normal aralığın dışında kalan sıcaklık her zaman dikkatle izlenmelidir. 39 santigrat derece veya üzerindeki bir sıcaklık, acil veteriner müdahalesini gerektirir.

9. Parlak tüyler

Parlak tüyler sağlığın bir işaretidir! Atınızın beslenme gereksinimlerini karşılıyor ve düzenli bir bakım programına uyuyorsanız, atın tüyleri de parlar. Donuk bir tüy, atınızın beslenmesinde beslenme açısından bir şeyin eksik olduğunun bir işareti olabilir.

10. Çeviklik

Atınızın hareketli ve uyanık bir tavrı olmalıdır. Çevresiyle ilgilenmeli ve rahat görünmelidir. Hasta, yaralı veya rahatsız olan atlar donuk, kayıtsız ve ilgisiz görünebilir.

At temalı en iyi 10 film

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Navigasyon

Sepetim

Kapat
Viewed

Recently Viewed

Close

Sizi burada görmek çok güzel!

E-posta adresinize bir şifre gönderilecektir.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve şurada açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır gizlilik ilkesi.

Zaten bir hesabınız var mı?

Hızlı Görünüm

Kapat

Kategoriler


Notice: Undefined index: hide_button in /home/stilkadi/kuzeyatcilik.com/wp-content/plugins/add-whatsapp-button/plugin.php on line 170

Notice: Undefined index: hide_button in /home/stilkadi/kuzeyatcilik.com/wp-content/plugins/add-whatsapp-button/plugin.php on line 173
WhatsApp Destek Hattı